Hunton Vindtät

Marknadsledande vindspärr för utomhusbruk vid nybyggnation och renovering.

Hunton Vindtät är marknadens mest använda vindspärr, och skyddar byggnaden mot fukt, drag och kyla.

Varför välja Hunton Vindtät:

  • Hunton Vindtät har varit den marknadsledande vindspärren i över 45 år
  • Vindtät lagrar fukt och förhindrar kondens
  • Vindspärren är enkel att hantera och använda
  • Den reducerar köldbryggor och isolerar mycket effektivt
  • Vindspärren är vindavstyvande
  • Hunton Vindtät är tekniskt godkänd av SINTEF Byggforsk och överstiger därmed kraven som ställs av byggtekniska regler.
  • Den är tillverkad av förnyelsebara råvaror
  • Hunton Vindtät är ett tryggt val!

Hunton Vindtät är första valet inom vindspärrar, och är klart marknadsledande i Norge. Sedan 70-talet har Hunton sålt 250 miljoner kvadratmeter vindspärr till den nordiska marknaden.

Tekniskt godkännande

Hunton Vindtät är en noggrant testad kvalitetsprodukt som är tekniskt godkänd av SINTEF Byggforsk. Vindspärren är utformad för att följa hela byggnadens livscykel. Hunton Vindtät passar lika bra till äldre hus som till nybyggen.

SINTEF Byggforsks tekniska godkännande av Hunton Vindtät

Miljö

Hunton Vindtät är tillverkad av träflis som annars skulle gått till spillo. Skogen som används i produktionen är PEFC-certifierad.

Lagrar fukt

Hunton Vindtät tar upp och avger fukt (hygroskopisk) i takt med fuktförändringar i omgivningen. Denna egenskap är viktig då förändringar i temperatur (daggpunkten) sker i snabb takt, vilket kan leda till kondensbildning på insidan av vindspärren. Med Hunton Vindtät får du inte detta problem, då Huntons vindspärrar har över tre gånger så god upptagningsförmåga som vindspärrdukar.

Reducerar köldbryggor

Väggar kommer alltid att ha områden med sämre värmeisolering, till exempel över reglarna. Genom att använda Hunton Vindtät reduceras köldbryggorna, eftersom vindspärrarna har tilläggsisolerande egenskaper. 12 mm Vindtät motsvarar nästan

10 mm vanlig mineralull, vilket innebär en reduktion i U-värde på 0,01W/m2K. Detta bidrar till att väggar i lågenergihus och passivhus med enkla medel uppfyller kraven för sådana väggar.

Diagonalstag är inte nödvändigt

Hunton Vindtät ger en bra vindavstyvning – faktiskt så bra att det inte behövs några extra diagonalstag. Detta gör det enklare att bygga, då man i jämförelse måste använda diagonalstag när man använder vindspärrduk.

Hunton Vindtät™

ProduktArt. nrTjocklek [mm]Bredd [mm]Längd [mm]Antal pr pallVikt pr pall [kg]m2 pr. pallDensitet [kg/m3]Värmeledningsförmåga [w/mK]Vattenångpermeabilitet Sd [m]
Hunton Vindtät50001212002740951000312,42350,0490,2
Hunton Vindtät5001 121200274050526164,42350,0490,2
Hunton Vindtät5003 121200265095967302,12350,0490,2
Hunton Vindtät5005121200244095890278,22350,0490,2
Hunton Vindtät5008121200268095978305,52350,0490,2
Hunton Vindtät50381212003000951094342,02350,0490,2
Hunton Vindtät m/fals5098121220274050535167,12350,0490,2
Hunton Vindtät m/fals5099121220265050517161,72350,0490,2
Hunton Vindtät5623151200274076975249,92350,050,25
Hunton Vindtät 5070191200274060987197,32350,050,32
Hunton Vindtät5082251200274045979148,02350,0450,42
Hunton Vindtät Anpassat format24410631Andre format ved frågan.2350,0490,2
Hunton Vindtät med fals bör användas på reglar med tjocklek mindre än 45mm.
[table “” not found /]
Filnamn
Kategori
Hämta
Hunton Vindtät 25mm Prestandadeklaration
  • Prestandadeklaration (DoP)
Hunton Vindtät 19mm Prestandadeklaration
  • Prestandadeklaration (DoP)
Hunton Vindtät M1 Certifikat
  • Certifikat
Hunton Vindtät 12mm Prestandadeklaration
  • Prestandadeklaration (DoP)
Hunton Vindtät Byggvarudeklaration
  • BVD
Hunton Vindtät Produktblad
  • Produktblad
Hunton Vindtät Monteringsanvisning
  • Monteringsanvisning
Hunton Vindtät FDV
  • FDV
Hunton Vindtät CE-certificate 1018s
  • CE-certificate
Hunton Vindtät Tekniskt Godkännande 2002g
  • Tekniskt Godkännande
Hunton Vindtät - Monterade

Hunton Vindtät - Monterade

Hunton Vindtät

Hunton Vindtät